Tridesetak trudnica i mladih majki Romkinja iz Kruševca aktivno se uključilo u radionice koje Udruženje građana „Romani cikna“ organizuje u okviru parnerskog pilot projekta „Osnaživanje Romkinja za podršku ranom razvoju dece“.

Majke dece do tri godine i trudnice iz kruševačkih romskih naselja jednom nedeljno pohađale su radionice na kojima, kroz predavanja stručnih lica iz oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite, stiču osnovna znanja o važnosti ranog razvoja dece.

Veliki broj majki i trudnica se zainteresovao za ove radionice, jer je to dobra prilika da se informišu o značaju obrazovanja dece, važnosti preventivnih zdravstvenih pregleda i kvalitetnog ranog razvoja – kaže aktivistkinja Udruženja građana „Romani cikna“ Jasmina Todorović.

Ona naglašava da su mlade Romkinje posebno zainteresovane da ličnim angažovanjem doprinesu razbijanju brojnih predrasuda prema romskoj populaciji.

Prema rečima Todorović, najčešća pitanja koja predavačima postavljaju mlade Romkinje odnose se na zaštitu od neželjene trudnoće i preventivne ginekološke preglede.

Pitanja o zdravlju decu uglavnom se tiču nedoumica oko toga u kojim situacijama je neophodna poseta lekaru. U Udruženju kažu i da mlade Romkinje, kroz predavanja i razgovor, mogu da saznaju sve o ishrani novorođenčadi i dece do tri godine, kao i važnosti vakcinacije, dojenju, nezi deteta, reproduktivnom zdravlju i planiranju porodice.

Učesnice radionica ne kriju zadovoljstvo zbog pružene prilike da nauče nešto novo i tako postanu bolja podrška svojoj deci. Dok majke prate predavanja, istovremeno se održavaju i kreativne radionice za decu.

„Uključila sam se u radionice za dobrobit svoje porodice. Lepo nam je, družimo se i učimo. Dobro je i majkama i trudnicama“, kaže Slavica Nikolić, majka troje dece.

Zahvaljujući radionicama, određen broj mališana koji su govorili samo romski, sada govore i srpski, naglašava Nikolić.

Prema njenim rečima, deca se u kreativnim radionicama igraju bez prepirke i svađe, dok su majke, uključivanjem u igru, prepoznale šta podrazumeva kvalitetno provedeno vreme sa detetom.

Jedan od ciljeva ovog pilot projekta je i osnaživanje organizacija u Kruševcu, Subotici i Beogradu i formiranje lokalnih centara za rani razvoj.

U tim centrima bi se Romkinje edukovale, dobijale razne usluge i provodile vreme sa svojom decom. To bi bila dobra osnova za uspostavljanje nacionalnog sistema za podršku ranog razvoja dece do tri godine.

Pilot projekat „Osnaživanje Romkinja za podršku ranom razvoju dece“ finansijski podržava Bernard van Lir fondacija iz Holandije. Sprovode ga Građanske inicijative, zajedno sa UG „Romani cikna“, Dečijim centrom „Mali princ“ i Edukativnim centrom „Roma“.

Predsednica UG „Romani cikna“ Slavica Rakić ukazuje da se u Srbiji ne pridaje dovoljan značaj ranom razvoju dece.

Ne postoje ni sveobuhvatni programi pomoći trudnicama i mladim majkama, što posebno pogađa romsku decu koja su izložena višestrukoj diskriminaciji i teškim uslovima života, smatra Rakić.

Udruženje građana „Romani cikna“ osnovano je 2010. godine i ima desetak aktivnih članica. Po poslednjem zvaničnom popisu, u Kruševcu živi 2.461 Rom.

Nezvanično, kako kažu poznavaoci romskih prilika na terenu, taj broj je tri puta veći.

Izvor

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.